Petr Martinovský

Děvetadvacetileté veganské embryo, environmentálně sociální anarchista, táta v domácnosti, trochu drzý floutek. Od 8 do 20 let jsem hrál aktivně fotbal (úroveň spíše nižší než vyšší), od té doby do narození synka hospodský povaleč, chvilku lezení, chvilku slackline, od narození synka občasný hospodský návštěvník.

Běhat jsem začal v červnu 2014 po ,,hecu“ Béry, že desítku neuběhnu a že mě nebude nikde křísit. Pravda dí ta žena předsudkoidní, že zjevem atleta zrovna neoplývám. Ještě ten den jsem ji sám, de facto z barové židličky, zaběhl za nějakých 45min a přihlásil se na maraton konaný dva měsíce poté. Před maratonem jsem naběhal 250km a šel na to. A šlo to, 42km, 800m převýšení a 3:42 hod. Od té doby naběhávám mesíčně kol 300km a jelikož bejt táta na rodičovské není žádný agáve, hodně času chci trávit i se ženou a nemálo času mi vezme nějaký ten aktivismus, tak se nezřídka stává, že toho hodně naběhám s kočárem, či kecky zavazuji v době, kdy se zavírají hospody či ptáci ještě spí. Běh se stal jednou z hodně důležitých součástí mého života a již na sobě pozoruji i ,,abstinenční“ příznaky, kdy se po nějakých 2-3 dnech neběhání stávám více a více protivnějším. Po zaběhnutí maratonu jsem se zhlédl v ultra, na které cíleně trénuji. Nejsem typ člověka, který by vymetal každých měsíc závody, ať už z důvodů finančních, tak i osobních. Nicméně občas přijde doba, kdy si má hravá soutěživost přijde na své a něčeho se zúčastním.

Čeho si nejvíce cením je 11. místo v Horské výzvě v Jeseníkách v dubnu 2015 na trase long. Jasně, nic závratného, žádná bedna, žádná medaile. Nicméně pro mě zpráva, že to jde. Že i na placce u soutoku Labe s Orlicí, se dá natrénovat na závod v horách tak, že ukážeš záda dalším 580 lidem . Že nemusíš mít baťoh plnej gelů a na občerstvovačkách se cpát vysočinou a sejrem. Že nemusíš mít vybavení za tisíce.  Že nemusíš mít mamahotel a jenom běhat. Že to je i v něčem jiným. V tom co spousta lidí postrádá. A to je odhodlanost, sebedůvěra a svěží hlava. Závod v Jeseníkách byl pro mě v tomto hodně důležitý.

Takový ty věci  ohledně toho, že natřít to lidem zvířata pojídající a využívající, je celkem taky uspokojivý, je snad všem jasné :)

 

 

 

 

Leave a Comment