Jitka Richterová

Ahoj všem!

Moje cesta k veganství vedla přes vegetariánství od roku 2012 , koncem roku 2013 jsem však opět začala jíst maso, protože jsem stravu dostatečně nebalancovala, ale i tehdy jsem věděla, že co nejdříve chci přejít zpět na bezmasou stravu, tentokrát snad lépe a trvale. Na podzim roku 2014 se mi to konečně podařilo, a protože jsem chtěla ulevit zatíženému metabolismu a zhubnout zpět na svou původní váhu, vynechala jsem i smažená jídla, koefin, alkohol a cokoliv s lepkem. Nyní občas zhřeším kafem nebo vínem a sem tam si dovolím pečivo, zato přecházím na veganskou stravu.

Sport a veganství se pro mě rozhodně nevylučují, spíš se doplňují, vzhledem k tomu že se sportem pro mě přichází lepší životní styl a totéž odráží veganství. Ani si přesně nepamatuju, kdy jsem začala se sportem, od mala jsem jich dělala mnoho, od jízdy na koni, na kole a lyží přes běh se kterým jsem systematičtěji začala někdy ve 13ti letech. Běhat jsem začala hlavně pro radost po okolních lesích a lukách s naším retrívrem a později hovawartem. S vegetariánskou i veganskou stravou mám víc energie, rychleji regeneruju, cítím se všeobecně líp a i výkony jsou celkově lepší a to nejen ve sportu ale třeba i ve škole a v práci.

V běhu bych se ráda posunula směrem k ultramaratonům. Letos se to bohužel kvůli zdravotním problémům nepovedlo, takže zůstávám na crossových a horských půlmaratonech a maratonech, ale další rok to snad už půjde. :)

Z mé strany se přemýšlení o životním stylu a stravě rozhodně vyplatí. Investovaná energie, čas a někdy i peníze se nám vždycky vrátí i s úrokama.

 

Leave a Comment