4 příklady maximální výkonnosti na rostlinné stravě – muži

Patrik Baboumian

Patrik-Baboumian-2

Patrik Baboumian je německý strongman iránského původu a bývalý bodybuilder. Je držitelem ocenění (např. nejsilnější muž Německa 2011 v open kategorii) a řady rekordů včetně světových: na zádech unesl celkem 555 kilogramů na vzdálenost deseti metrů a nad hlavu zvedl 150kg sud. Soutěží v kategorii do 105kg. Na benč tahá 215kg, dřepuje 310kg.

Baboumian je veganem od roku 2011 po dlouhých letech vegetariánství. V roce 2013, tedy dva roky po přechodu na veganství, napsal: „Cítím se silnější než kdykoliv před tím a každý den se zlepšuji. Nevěřte samozvaným odborníkům, kteří se vám snaží namluvit, že potřebujete maso, vejce a mléko, abyste získali dostatek proteinů. Existuje spousta rostlinných zdrojů a vaše tělo vám poděkuje, když ho přestanete krmit mrtvým jídlem.“ Jeho slova nebyla plácnutím do vody, neboť světové rekordy překonával již jako vegan.

David Carter

david_carter_1

David Carter je obránce v nejprestižnější lize amerického fotbalu na světě, americké NFL. Americký fotbal je dlouhodobě nejsledovanějším sportem v USA. Sedmadvacetiletý obr vážící skoro 140kg působí v NFL čtvrtou sezónu, momentálně v týmu Jacksonville Jaguars, a platí za jednoho z nejsilnějších obránců v lize. Na podzim oznámil svůj záměr soutěžit také ve vzpírání. Dřepuje s více než 300 kilogramy a na benčpres zvedá přes 200kg.

Americký fotbal je tvrdým sportem. Říká se, že jedna hra má na tělo podobný účinek, jako dopravní nehoda v autě při rychlosti 60km/h. Malá zranění jsou na denním pořádku. David Carter je veganem něco přes rok. Po přechodu na veganství libuje, jak se mu zlepšila a vymizela drobná chronická zranění jako svalová únava či poškozené nervy.

Bryant Jennings

bryant-jennings-1

Bryant Jennings je nikdy neporažený boxer těžké váhy, držitel řady titulů mnoha organizací. Z devatenácti zápasů deset vyhrál KO. Bývá označován za boxera s nejlepší kondicí mezi těžkými vahami. Tento duben bude boxovat o titul světového šampiona těžké váhy Vladimírem Kličkem o titul organizací WBA (Super), IBF, WBO, IBO aThe Ring Heavyweight.

Když se ho lidé ptají, jak je na rostlinné stravě možné do sebe dostat dostatek bílkovin, výmluvně ukazuje na obrázek gorily sedící v poušti a říká:„Gorily, býci a další nejsilnější zvířata nejedí maso. Proč bychom ho měli jíst my?“

Rob Bigwood

rob-bigwood-1

Rob Bigwood je americký armwlester, tedy soutěžící v páce. V roce 2006 se stal mistrem světa v těžké váze v levorukém přetahování a doposud vyhrál přes 40 dalších turnajů. V reality show Game of Arms na televizním kanálu AMC porazil bývalého mistra světa v páce Allena Fishera 3:0.

Veganem je od roku 2002. „Na začátku se moje tělo necítilo dobře. Trvalo pár týdnů, než si na stravu bez masa zvyklo. Pak jsem začal získávat energii a hubnout. Nikdy v životě jsem se necítil lépe; šlo o nejchytřejší rozhodnutí, které jsem kdy v životě udělal,“ vzpomíná na přechod na veganskou stravu Bigwood a dodává: „Jsem teď o hodně lehčí. Vážil jsem 130kg, teď mám 102kg. Ale nijak jsem neztratil nic ze své síly!“

Leave a Comment