Claire Foreman: neporažená veganka mezi provazy

Claire Foreman je australská nikdy neporažená bojovnice muai thai, která letos získala titul šampionky organizace WMC. Sedmadvacetiletá Claire trénuje thajský box od svých dvaceti let. V následujícím původním rozhovoru pro náš server se s námi podělí o tipy k tréninku, stravě, závodní přípravě a o mnoho dalšího.

Můžeš prosím popsat, jak vypadá tvůj trénink? Jak často trénuješ a jak vypadá tvůj typický tréninkový den? A jak se mění v době před zápasem?

Na přípravu si dávám šest týdnů, abych mohla zvyšovat tréninkovou zátěž a pracovat na taktice na danou soupeřku. Trénuji šest dní v týdnu ráno a večer. Když se nepřipravuji na zápas, snížím intenzitu tréninků muai-thai a soustředím se víc na techniku a učení se nových věcí. Můj typický trénink týden před zápasem vypadá takto:

Pondělí
dopoledne: běh intervalů (3min rychlý běh, 1min odpočinek)
odpoledne: muai-thai – stínování, práce na lapách, sparringu, techniky, grapplingu a končím prací na pytli

Úterý
dopoledne: posilování (nohy)
odpoledne: box – práce na lapách, technika, sparring a končím kardio kruháčkem

Středa
dopoledne: dlouhý běh ve středním tempu (14km)
odpoledne: muai-thai – stínování, práce na lapách, sparringu, technice, grapplingu a končím prací na pytli

Čtvrtek
dopoledne: posilování (ruce, jádro)
odpoledne: K1/holandský trénink – lapování, přesnost, končím yin jógou

Pátek
dopoledne: sprinty (100m a 400m) nebo sprinty/běh do kopce
odpoledne: muai-thai, grappling

Sobota
dopoledne: muai-thai – práce na výbušnosti, pytel, lapy
odpoledne: střední běh (10km)

Neděle
odpočinek

Máš speciální silovou a kondiční přípravu?

Všechny moje tréninky obsahují i kardio a jediným účelem mojí silové a kondiční přípravy je zlepšit thajský box. Když mám čas mezi zápasy, můj silový a kondiční trenér Sylvia Lokollo se soustředí na budování hrubé síly skrz nízké počty opakování s vysokými váhami. Poté se posuneme k budování výbušnosti s vyšším počtem opakování a nižší váhou a nakonec pár týdnů před zápasem se soustředíme na budování rychlosti. Sylvia se hodně soustředí na techniku a rozvíjení mobility, abych byla rychlejší, a také kvůli prevenci zranění. Znamená to spousta foam rolování, masáží tlakových bodů a strečinku.

Máš nějaké oblíbené cvičení a techniku?

Moje nejoblíbenější zbraní v muai-thai jsou kolena. Také mě baví kopat, ve většině mých zápasů padne hodně kopů na tělo. Ze silových cvičení miluji shyby, deadlift a dřep. S pořádnou váhou! Dříve jsem byla spíš běžkyně, neměla jsem sílu. Poslední rok jsem se na to hodně soustředila, opravdu jsem si to užívala a bylo skvělé vidět a cítit, jak se moje tělo mění. Příští rok se chci soustředit na zlepšení rukou a zlepšení rychlosti mých reakcí.

Jak bys popsala svou stravu? Co jíš a čemu se vyhýbáš?

Nejsem velký fanoušek nálepek, ale pokud bych nějakou musela použít, bylo by to veganství založené na průmyslově nezpracovaných potravinách. Je pro mě důležité jíst potraviny ve stavu, který je co nejblíže jejich přirozené podobě. Kdykoliv to jde, snažím se vařit ze základních potravin, bez ingrediencí, jejichž názvy evokují spíše chemickou laboratoř než kuchyň. Nejsem velký fanda mastných smažených jídel a náhražky masa si dávám jen příležitostně. Miluji vaření a experimentování s novými surovinami, takže můj jídelníček je hodně pestrý. To je důležité při jakémkoliv způsobu stravování, ale pro vegany dvojnásob; pestrost znamená, že se vám dostane všech živin, které potřebujete. Existuje tolik kuchyní, kterými se lze inspirovat – mexická, thajská, etiopská, vietnamská, marokánská, libanonská… Ty všechny mají spoustu veganských jídel. Mýtus o tom, že vegané jedí jen salát, už dávno neplatí. Také mám štěstí, že žiji v Melbourne, kde je hodně vegan restaurací a kaváren.

Můj jídelníček je plný celozrnných obilovin, luštěnin, fazolí, tofu a tempehu, zeleniny, ovoce, ořechů, některých olejů a spousty zelené listové zeleniny. A přesto, že stejně jako každý miluji chia pudink, nějak moc mě neberou “superfoods.” Myslím, že dostatek výživných látek do sebe člověk dostane jednoduše díky stravě postavené na průmyslově nezpracovaných potravinách. Můj typický jídelníček v tréninkové dny vypadá takto:

Pre workout – kafe
Snídaně (po tréninku) – zelené smoothie se spoustou ovoce, zelené listové zeleniny a ovesných vloček
Svačina – mandle a jablko
Oběd – čočka a tmavá rýže s čerstvou zeleninou a dresinkem z citrónu a tahini
Svačina – dvě domácí energetické tyčinky z ořechů, proteinového prášku a sušeného ovoce jako jsou datle, k tomu káva
Během tréninku – přírodní sportovní drink s elektrolyty, bcaa a sacharidy
Po tréninku – banán, kokosová voda a protein (po náročných trénincích si často dávám vločky mořské řasy dulse, abych doplnila minerály – chutnají strašně, ale je to dobrá alternativa k syntetickým hydratačním nápojům)
Večeře – stir-fry tempeh s čínskou zeleninou a quinoa

Obyčejně jím šest jídel denně. Nejím hodinu před tréninkem, ale vždycky jím během 45 minut po tréninku nějaké sacharidy a bílkoviny, abych urychlila regeneraci.

Mění se to nějak před zápasem?

To záleží, kolik zrovna vážím. Díky veganství nikdy nenaberu o moc víc, než je moje zápasová váha, takže obyčejně shazuji okolo jednoho dvou kil. V tom případě trochu omezím celkové kalorie tím, že zmenším svačiny a odpustím si některé sladké hříchy (vegan muffinky a sušenky). Nerada se v jídle omezuji přespříliš, protože mou prioritou je mít dostatek energie na trénink a regeneraci.

Jak moc se soustředíš na skladbu jídelníčku z hlediska makroživin?

Nijak extra. Když se podívám na svůj jídelníček ve fitness aplikaci, je poměr zhruba takto: 50-60% sacharidy, 15-20% bílkoviny a 20-25% tuky. Ale nějak striktně si to nehlídám. Od té doby, co jím čistou veganskou stravu nemám chutě na junk food a pokud ano, tak to většinou signalizuje, že mi něco chybí – například zdravé tuky nebo elektrolyty. Snažím se poslouchat, co mi tělo říká.

Používáš nějaké suplementy?

Protein (blend rýžového a hráškového), hlavně proto, že je to pohodlné. Po tréninku se snadno stravuje a je lehké přidat ho do mých energetických tyčinek. Když mám tvrdé tréninky, beru železo a magnesium. Také beru vitamín B12.

Před tím, než jsi přešla na veganství, jsi byla dlouho vegetariánka. Cítila jsi s veganstvím nějakou změnu?

Stala jsem se vegetariánkou, protože jsem nemohla podporovat krutost páchanou na zvířatech zejména v průmyslových chovech. Pomalu jsem vynechávala maso a ryby, ale jak jsem se dozvěděla více o tom, jaké má průmyslové zemědělství vliv na naši planetu a zvířata, nemohla jsem si nějak ospravedlnit to, že bych jedla jakékoliv živočišné produkty. Přejít na veganství mi ale trvalo dlouho. Abych u něčeho dlouhodobě vydržela, musím dělat malé, postupné změny, jinak to nedám. Více než rok jsem do jídelníčku zařazovala víc a víc rostlinných jídel a nahrazovala neveganské věci veganskými alternativami. V tu samou dobu jsem začala vídat inspirativní vegany, včetně mé spolubydlící, která výborně vaří. Hodně jsem také zkoumala veganskou výživu pro sportovce a její pozitivní vliv na výkon. Nakonec jsem byla schopna přejít na veganství úplně a výsledek byl pozitivní. Ze změn, kterých jsem si všimla, mohu jmenovat zvýšení podílu svalové hmoty, vyšší výdrž, kratší dobu regenerace a opravdu silný imunitní systém – jen zřídka jsem nemocná. Věřím tomu, že je to následkem jak toho, že jsem některé věci přestala jíst, tak toho, že teď jím o mnoho víc čerstvého ovoce, zelené listové zeleniny a celozrnných obilovin.

Máš nějaké rady pro vegany, kteří začínají s bojovými sporty?

Vzdělávejte se! Podívejte se, co a jak jedí špičkoví sportovci. Existuje tolik skvělých knih, dokumentů a youtuberů, od kterých si lze vzít inspiraci, ale nezapomeňte, že je důležité zůstat kritičtí a nebrat žádnou informaci z internetu jako evangelium! Doporučuji čerpat informace z více zdrojů. Někteří lidé mají velmi vyhraněné názory o správnosti svého způsobu stravování, ale zapomínají, že nefungují na každého, takže experimentujte a uvidíte, co sedne vám, vašemu životnímu stylu, sportu, osobním chutím a kultuře.
Co se týká bojových sportů, říkám: běžte do toho. Speciálně, pokud jste holka. Tak ráda bych viděla víc holek v ringu nebo na tatami. A opět: najděte si gym, který vyhovuje vašim potřebám a tréninkovému stylu. Existuje spousta různých stylů, tak si najděte ten, pro který nejvíce zahoříte. Pokud chcete trénovat muai thai, doporučuji navštívit Thajsko (a najít si opravdový kemp, ne ten pro turisty) a podívat se, jak trénují tam – naučíte se toho hodně za krátkou dobu. Bude to výzva, mentálně I emočně – to je normální a můžete na tom jen vydělat. Také doporučuji sledovat nejlepší bojovníky a najít si na nich něco, z čeho se můžete poučit, co můžete okopírovat a přidat do svého tréninku. Vizualizace je skvělý nástroj.

Co děláš kromě sportu?

Vedle muai thai a veganství pracuji jako sociální pracovnice a velmi mě zajímá boj za sociální spravedlnost, feminismus a lidská práva. Snažím se tyto hodnoty hájit nejen v práci, ale ve všem, co dělám. Neustále se snažím vzdělávat v tom, co se na světě děje a co jako jedinec můžu udělat, abych snížila utrpení a propagovala positivní, soucitný svět. Tohle všechno ale může být pěkně těžké! A tak mezi tím, vařím, čtu a snažím se strávit co nejvíc času v přírodě a s pozitivními lidmi.

Díky za rozhovor.

Leave a Comment