Sojový protein mýtů o estrogenu zbavený

Jako zlatý standard v oblasti proteinových koncentrátů je tradičně udáván protein syrovátkový. Jde o nejprodávanější produkt, známý robustním anabolickým efektem. Ačkoliv je většinou považovaný za krále, existuje k němu stejně efektivní alternativa s několika benefity navíc: protein sojový.

Jednou z nejčastějších výhrad proti konzumaci soji a sojového proteinu je ten, že fytoestrogeny obsažené v sóje by mohly způsobovat pokles testosteronu a růst ženského hormonu estrogenu, jak naznačily některé studie. Ve skutečnosti to je tak, že fytoestrogeny jsou čistě rostlinnou podobou hormonů, a na lidi nemají účinky hormonů lidských (1, 2). Sója dokonce opravdový ženský hormon estrogen (obsažený v mase ve vysoké míře) blokuje (3). Muži, kteří jedí maso a vyhýbají se sóje, mají v porovnání s muži jedícími pravidelně soju nižší hladinu testosteronu a vyšší hladinu estrogenu. Tento pro silové sporty pozitivní efekt vyvolává i sojový protein. Derek Poundstone, americký strongman, dokonce tvrdí: „pokud jíte stravu postavenou na mase, jíte spoustu ženského estrogenu. Muži, kteří jedí sóju nebo jsou vegetariáni tento problém nemají.“

Podle posledních studií je v porovnání se syrovátkou sója stejně, ba dokonce ještě více efektivní v podpoře nárůstu svalové hmoty. Sója obsahuje všechny esenciální aminokyseliny v ideálním poměru pro podporu svalového růstu. Zvláště vysoký má obsah aminokyselin argininu a glutaminu. Arginin je známým stimulantem anabolických hormonů, glutamin je považován za nezbytný během metabolického stresu.

Skóre stravitelnosti proteinu vztažené k obsahu aminokyselin (PDCAAS) je nejvyšší možná – 1. Soja přitom pomáhá zvednout sportovní výkonnost – izoflavony obsažené v sóje mají antioxidační účinky, tudíž zrychlují regeneraci a snižují záněty. Bílkoviny ze sojového proteinu se v porovnání se syrovátkovým uvolňují více postupně, svalům se tak dostává výživy po delší dobu. Konzumace sóji má i zdravotní přínosy – pomáhá předcházet chorobám srdce a snižuje hladinu „špatného“ LDL cholesterolu, aniž by ovlivňovala úroveň „dobrého“ HDL cholesterolu.

Pokud uvažujete o tom, jaký protein zvolit, nebo si chcete zpestřit či doplnit jídelníček, zvažte sojový protein. Soja se nachází v lidském jídelníčku už 5 000 let. Je jediným rostlinným zdrojem považovaným za vysoce kvalitní bílkovinu, obsahující všechny aminokyseliny v optimálním poměru.

Sojový protein se vyrábí ze sojových bobů. Ty jsou nejprve vyčištěny a rozváleny na vločky. Z těch je extrahován sojový olej. Vločky bez oleje jsou pak surovinou pro výrobu tří základních typů sojového proteinu: koncentrátu, izolátu a texturátu.

Koncentrát jsou v zásadě sušené sojové vločky bez tuku a vlhkosti. Obsahuje asi 65% bílkovin a většinu sacharidů, které jsou obsaženy v sojových bobech. Izolát je nejčistší a také nejzpracovanější dostupnou sojovou bílkovinou. Vločky se znovu máčí a extrahuje se z nich zejména bílkovina. Výsledný produkt tak obsahuje výrazně méně sacharidů a 90 a více procent bílkoviny. Texturát je pak známé sojové maso v různých podobách.

Zdroje:

1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20378106
2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19524224
3) www.sciencedaily.com/releases/2006/01/060115154340.htm
4) Rossi A.,Disilvestro R.A., Blostein-Fugii A. Effects of soy consumption on exercise-induced acute muscle damage and oxidative stress in young adult males. FASEB J 1998:12(5); A653
5) Samantha Rubin, Douglas Kalman, Michele Martinez, Diane R. Krieger, Nutrition Miami Research Associates.(2005). A Randomized Double-Blind Clinical Pilot Trial Evaluating the Effect of Protein Source when Combined with Resistance Training on Body Composition and Sex Hormones in Adult Males. Experimental Biology 2005, April 5.

Leave a Comment