Zbyněk Sobotka – freestyle fotbal

Představujeme nového člena Vegan sport clubu – Zbyňka Sobotku. Zbyňa je studentem Univerzity Palackého v Olomouci, studující angličtinu a výchovu ke zdraví, pochází ze Znojma a veganem je již od roku 2011. Ze všeho nejvíc má rád jídlo, a ačkoliv je to kočkomil, dělá spíš psí kusy, Zbyňa se totiž věnuje Freestyle fotbalu.

Říkáte si, fotbal, jen konvenční sport plný simulantů? Ne tak docela, Freestyle fotbal nemá s fotbalem, kromě míče, prakticky nic společného. Freestyle fotbalisté se nesnaží vsítit branku či zezadu zajet po nohách soupeři do kotníku, Freestyle fotbal je především o samotném pohybu s míčem. Ačkoliv se to nemusí zdát, Freestyle fotbal nelze tak jednoduše vysvětlit, podívejte se proto na Zbyňu v akci:

Svým principem, i principy v jeho soutěžení, se velmi podobá moderním tancům. Freestyle fotbalisté se snaží kombinovat různé prvky – triky, do složitějších kombinací a mimo samotné euforie ze složitých nebo nových kombinací mohou také své umění porovnávat s ostatními v mnoha soutěžích na světě a také v ČR. Poslední soutěží v roce 2016 v ČR byl Český pohár pořádaný na veletrhu INJOY v Brně, kde se právě Zbyňa stal aktuálním šampionem v kategorii Challenge, jež je o provedení předepsaných triků a kombinací. Každé kolo jsou prvky těžší a freestyleři se umístí podle toho, ve kterém kole selžou a vypadnou. Z předepsaných 16 kol se Zbyňa dostal do 13 a předčil tak druhého borce o 3 kola.

Mimo soutěžení, Freestyle je především o dřině a trpělivosti. Jednotlivý trik může zabrat třeba 30 hodin tréninku, než je možné ho perfektně zaimponovat do delší kombinace. Když je čas a dobré podmínky, Zbyňa dokáže trénovat i 6 hodin denně. Trénink je především o výdrži, jemných, precizních pohybech ale často také o výbušné síle, předevím u triků ve vzduchu („za letu“), kdy freestyleři dokáží otočit nohu kolem míče i třikrát. Avšak balón se dá ovládat doslova od hlavy až k patě, ve stoje, v leže nebo v sedě – možnosti jsou zdánlivě neomezené a kreativita nezná mezí. A když není čas a místo, stačí 15 minut v pokoji, Freestyle se dá dělat prakticky všude, kde neprší a nefouká vítr. Jediné co je potřeba, je balón.

Pokud se vám Zbyňovo umění líbí, můžete se mrknout na další videa níže:

Video z online Freestyle fotbalové soutěže – kvalifikace:

Video z online Freestyle fotbalové soutěže – semifinále:

 Jeden z těžších triků ve zpomaleném záběru:

 

 

Leave a Comment