Jak se najíte ve Finsku? Helsinky zažívají veganskou revoluci, strádat nebudete ani v menších městech!

Pokud vás v budoucnu kroky zavedou do země tisíce jezer, tak vězte, že najít tu veganské jídlo není problém. Před šesti lety jsem tam ještě jako vegetarián trávila Erasmus v městečku Jyväskylä a nedávno jsem do Finska jela na dovolenou. Byla jsem překvapená pro-veganským progresem, a to především v hlavním městě. Hodnotit teď budu situaci v obchodech a fast foodech, neboť dopřát si v severských státech večeři v restauraci je přeci jenom pořádná „pálka“ a vlastně jsem při všem cestování neměla na takovou zastávku ani čas.

Nikdo se ničemu nediví

Ještě než začnu psát o možnostech, kde se najíst, tak bych ráda věnovala pár řádků všeobecnému přístupu v nordických zemích k veganství a vegetariánství. U nás vás všichni začnou bombardovat otázkami, proč to nejíte, kde berete protein, že kytičky také cítí bolest a že prase se na porážku těší, že když nesežereme my je, sežerou oni nás, blá, blá, blá… Flegmatičtější povahy se během takového výlevu promění v Homera Simpsona a představují si opičáka bouchajícího činely, cholerici vymýšlí, jak dotyčnému přemoudřelému pič*#ovi vypíchnout oko brokolicí.

hqdefault

Na severu (a zřejmě celkově v západních zemích) se na vás nikdo jako tele na nová vrata koukat nebude. Naopak jsem se vždycky setkala s pozitivním přístupem. Kamarádka mi první večer po příchodu připravila vynikající salát s osmahnutým tofu, a když jsem byla později v rámci velkých oslav letního slunovratu pozvaná na party, tak bylo veganské jídlo naprostou samozřejmostí.

Klobásky na gril, nakládané tofu, bramborový salát, oříšky a čerstvá zelenina. A chlast, samozřejmě. Když se ve Finsku slaví, tak pořádně.

fin2

 

 

 

 

 

 

 

 

Oves, oves, oves a intolerance na laktózu

Zatímco u nás máme většinu veg produktů ze sóji (mléka, jogurty…), tak na severu frčí oves. Nutno říci, že veganská jídla tu mají otevřené dveře ne tak z etických důvodů, ale kvůli tomu, že vysoké procento populace je alergické na laktózu, nebo se jí vyhýbá z jiných zdravotních důvodů. Kamarádka proto měla doma nakoupené ovesné jogurty a mléka. Prý ne kvůli mému příchodu, ale protože si je začala kupovat pravidelně a chutnají jí více. (Jackpot!)

Finové drží světový rekord v pití kafe. Na jednoho člověka tu podle statistik připadá 2,64 šálku denně a s přehledem předběhnou i Brazilce. Ale proč to píšu? Káva tu má silné kulturní zázemí. Finové ji nepijí hezky v klidu s přáteli v kavárnách, ale snaží se nadopovat od rána, aby přežili neustále se měnící tlak a výkyvy počasí. Kvalitní kávu si tu tak koupíte i v trafice a na návštěvě vyfasujete hrnek se silnou filtrovanou kávou přirozeně. Změnilo se ale to, jaká se k ní nabízejí mléka. Dříve to bylo mléko bez laktózy nebo plnotučná smetana.

Dnes je nabídka doplněna švédským mlékem s názvem Oatly, které je k nalezení úplně všude. Ve výše zmíněných trafikách, kavárnách i bistrech. Jeden z výrobků, který zbořil mýty ohledně rostlinné stravy. Nejlepší situace je samozřejmě v Helsinkách, ale mléko už se začíná objevovat i v malých městech. Po smíchání s kafem chutná lépe než kravské mléko, a dokonce zanechává podobně „slizký“ pocit na jazyku. U nás jsem Oatly viděla v pražském bistru Puro na Vinohradské třídě a nabízí ho i na rohlík.cz (zřejmě bude i jinde, ale já jsem zaregistrovala tyto dvě možnosti.) Bohužel je dražší než ve Finsku a stojí 89 korun.

fin3

Nabídka v běžných supermarketech

Ovesné jogurty a mléka jsou samozřejmostí a najdete je i v menších prodejnách. V těch větších budete mít ale opravdu na výběr. S-Market má svoji vlastní brandovou veganskou pizzu a nabízí další velké množství jídel. Pokud zabrousíte do supermarketů K-Citymarket, K-Market nebo Prisma, také neuděláte chybu. Všude je speciální regál s veganskými produkty plný nugetek, marinovaným tofu, seitanem, kotletkami, „filé“, různými druhy sýra, pomazánek, několika burgerů, párečků… Jídlem vhodným na gril nebo jako rychlý fast food. Většina těchto polotovarů stojí kolem 4 eur a stojí to za to. Chce to jenom hledat a najíte se jako králové.

fin7

Bohužel, nemůžu úplně zhodnotit své zkušenosti v restauracích. V hlavním městě jsem měla štěstí na kolumbijský street food hned u přístavu. Sympatičtí kluci nabízeli mj. veganskou verzi speciality Arepa, což je plněná smažená kukuřičná placka. Ve veg verzi v ní byla čočková směs, avokádo, zelenina a sýr. Snědla jsem ji zhruba v jednu odpoledne a odrovnala mě na zbytek dne. Fakt.

fin5

Co se týče ostatní nabídky, tak se nemusíte bát. Finové jsou milí, bez problémů se všude domluvíte anglicky a určitě si vyberete třeba v pizzeriích (poprosíte prostě o pizzu bez sýra) nebo různých kebabech (falafel a hranolky to jistí vždycky).

Místní kultura a speciality

Ve Finsku určitě musíte ochutnat jejich výborný žitný chléb ruisleipä a celý den popíjet silnou kávu. Pokud pijete, tak si můžete vychutnat místní bizarní nápoje jako Minttu (chutná jako naše zelená, akorát má 50 % alkoholu) nebo Fisu, který chutná jako rybí močový měchýř vymáchaný v lékořici zalitý olejem.

A když jsme u té lékořice, tak na zvýšení tlaku Finové často žvýkají lékořicové bonbony Salmiaki. Buď je milujete, nebo nenávidíte. Není nic mezi tím. Každopádně stojí za vyzkoušení. Hned po počasí patří tyhle bonbony k oblíbeným „small talk“ s domácími.

A teď ke koupi alkoholu. Pokud si chcete koupit pití celkově, máte dvě možnosti. Piva a cidery se dají koupit normálně v obchodech, vína a tvrdý alkohol pouze v alkoshopech, kde se musíte prokázat ID kartou u pokladních. Alkoshopy mají omezenou otevírací dobu, proto je nutné se často předzásobit. Po deváté hodině večerní navíc nikde nekoupíte ani piva či cidery. Smolík. Stejný systém funguje i ve Švédsku, Norsku a na Islandu.

O Finsku by toho bylo ještě mnoho k napsaní, ale z mé strany si to poslední a nejlepší nechávám na závěr. Sauna. Tu prostě nemůžete vynechat. Sauny jsou úplně všude, a pokud nemáte pronajatou chatu či známého, ke kterému byste se mohli jít vysaunovat, nezoufejte.

V každém městě je veřejná sauna (většinou rozdělná pro muže a ženy), kam můžete za nepatrný poplatek zajít. Ale zapomeňte na relaxaci a nízké teploty. Sauna je společenská záležitost, kam si chodíte popovídat, popít či se zbavit kocoviny. Pivka a cidery po saunování jsou dobrým způsobem, jak se seznámit s ostatními.

393326_2660731435948_1439189722_n

Teplota ve finské sauně je kolem 100 stupňů, takže pokud jste začátečník, tak nemůžete mluvit a jenom polykáte oheň. Vypotíte duši a stačí lehké poškrábání a za nehty najdete černou špínu z kůže. Zkrátka očistec na zemi. Ale když dokončíte kolečka sauny, popíjení a otužování, budete se cítit jako v ráji.

fin6

V zimě se po sauně chodí Finové koupat do díry v ledu, v letě skočí do jezera či do moře. Stejně je tam voda vždycky studená, takže kýžený efekt šoku je dosažen. A co následuje po sauně? Poděkujete hostiteli, uděláte si mini hostinu s dobrým jídlem a odpadnete do postele.

20638190_10213439640683870_3452449392552533387_n

Leave a Comment