8 českých veganských sportovkyň, o kterých ještě uslyšíte: Tyhle holky jedou naplno!

Jsou silné, neustále se chtějí zlepšovat, tvrdě na sobě makají a nemyslí u toho jenom na sebe! Tyhle holky dennodenně dokazují, že sportovat se dá i na rostlinné stravě. Veganství spojuje těchto 8 skvělých českých sportovkyň, i když jejich trénink se liší. Instruktorka jógy, zápasnice MMA, gymnastka… Ty všechny spojuje láska ke zvířatům. Rychle jsme je vyzpovídali a každá nám řekla, jak dlouho je na veganské stravě, něco co svém životním stylu a motivaci.

1. Silvie Beránková – Bodyfitness 

Silvie Beránková

„Už to bude 19 let, jen když jsem začínala, jedla jsem ze začátku vajíčko a sýr. Nebyly žádné prostředky, kromě sójového masa a luštěnin a teď je to sakra jiné. Máme možnost výběru.  Závodím v kategorii bodyfitness ve světě,“ říká Silvie, kterou také můžete najít na závodech v kategorii figure. Zároveň se řadí k IFBB atletům.

„Veganství mi dává neskutečný pocit energie a pocit, že nikomu neubližuji. Ani na čistě raw stravě jsem neviděla úbytek svalů. Je to pouze mýtus, že bez masa to nejde. Jsem hrozně šťastná, že i mé klientky a budoucí závodnice se začaly stravovat rostlinnou stravou. Vidí výsledky a cítí se báječně. Sport a veganství jde jednoznačně dohromady a svaly nám rostou krásně,“ říká Silvie a při pohledu na její fotky je jasné, že ví, o čem mluví.

Sledovat její Instagram můžete ZDE.

2. Barbora Poláková – MMA zápasnice

Barbora Poláková

„MMA dělám zhruba 5 let. S veganstvím mám dlouhodobý proces. 9 let jsem byla vegetariánka a celou dobu jsem omezovala živočišné produkty až do úplného minima. Poslední rok jsem veganka,“ říká bojovnice Bára.

Ta musí svůj jídelníček přizpůsobovat i zápasům, aby zůstala ve své váhové kategorii. „Je to taková hra s jídelníčkem. Jsem žravej člověk, když můžu, tak si dopřávám, ale zároveň mám stravovací návyky, které neměním. Vyhýbám se cukrům všeobecně, ze sladkého jím jenom ovoce, popř. javorový sirup. Dál se vyhýbám lepku, ale ne nijak striktně. Spíš se ho co nejvíc snažím omezit. Takhle jím pořád.“

A co říká o své disciplíně? „Je to o nátuře, určitě to není sport pro každého. Musíte být bojovní duchem a trochu soutěživý. Nemyslím si ale, že je k tomu potřebná agresivita. Znám spoustu lidí, kteří zápasí, a nejsou v osobním životě agresivní. Je to ale sport, ve kterém je třeba shodit určité zábrany. Při tréninku jsem na někoho neustále přilepená a sdílím jeho tělní tekutiny. Pokud se toho nebojíte, tak to běžte zkusit. Je to komplexní cvičení a způsob, jak poznat sám sebe po různých stránkách. Co jste ochotní snést, co je bolest a jak jste ochotní s ní bojovat.

Nebojte se toho! Budu strašně ráda, pokud se speciálně ženské řady rozšíří, protože u nás je hodně málo holek a nemáme soupeřky!“ Více se o Báře dozvíte TADY.

3. Terez Kočová – gymnastický aerobic

Terez Kočová

„S veganstvím jsem začala koketovat zhruba před třemi lety, učím se naslouchat svému tělu a dávat mu co potřebuje, proto se mi to, spolu s morálními důvody, zdá jako jediná správná cesta pro mou psychickou i fyzickou pohodu. Gymnastickému aerobiku se věnuji od svých šesti let. Je to sport propojující aerobní vazby s gymnastickými cviky prováděnými v rytmu hudby,“ popisuje Terez svou disciplínu.

„Závodní sestava obsahuje spektrum pohybů, které prověřují jak statickou, tak i dynamickou sílu, flexibilitu a výdrž v anaerobní zátěži. Na tomto sportu nejvíce miluji své přátele, trenéry, fyzické vyčerpání a psychický relax po tvrdém tréninku.“

„Úspěch na soutěži je pro mě až druhotný. V současné době se připravuji na mistrovství Evropy, které se bude konat na konci září v italské Anconě, zde vystoupím v kategorii pětic, trií a jednotlivců. Tak nám s holkama držte pěsti!“ prosí Terez a my jí palce určitě držet budeme!

4. Jindřiška Kocourková – Pole sport

Jindřiška Kocourková vlajka

„Pole sport, nebo také akrobacie na tyči, je spojením síly, flexibility a ladnosti. U této disciplíny neexistují žádné výmluvy – může ji totiž dělat úplně každý,“ vzkazuje Jindřiška. A to prý i ten, kdo se neudrží v zatáčce v tramvaji.

„Při svém tréninku musím věnovat stejnou péči jak protahování, tak posilování. Navíc je potřeba přidat i taneční trénink, abych při vystoupení nevypadala jako baletka, která spolkla tank.

Pole sportu se věnuju s přestávkami asi 4 roky a vegankou jsem se stala až předloni. A ať si říká kdo chce, co chce – po přechodu na veganství jsem v průběhu půl roku přibrala 6 kg ve svalech a to se počítá! Každou změnu jídelníčku poznám na kvalitě tréninku, takže zdravá strava je jako u každého sportovce naprostý základ.“

5. Kateřina Balcarová – Ultra běžkyně

Kateřina Balcarová

„Veganka jsem 4 a půl roku, ze sportu teď momentálně dominuje běh. Jinak mám ráda lezení, ale na to není momentálně čas. Běh mi dává pocit svobody. Pro ženskou, co má rodinu, je to ideální sport. Zavřeš dveře bytu a už se ti to počítá. Nebo to spojíš s dopravou do práce či rodinným výletem. Skoro nic to nestojí, tedy pokud se nenachytáš na každou blbou reklamu. Pak mi to dává to, že se můžu víc najíst a nemít strach z přibírání“, říká Kateřina. A to nejsou jediné výhody běhu.

„Jsem mezi pozitivními lidmi, trávím díky nim hodně času venku i za deště nebo v mrazech. Dlouhé běhy, posouvání hranic a překonávání překážet mě hrozně baví. Poznávám nová místa v neposlední řadě mi to dává možnost lidem ukazovat, že vegani nejsou úplně na chcípnutí.“

A její motivační věta? Když nemůžeš, tak ještě 7x můžeš!

6. Terka Korcová – Učitelka jógy 

Terezka Korcová Jóga

Terka je učitelkou ashtanga vinyasa jógy. Vegankou je necelé dva roky. Předtím byla 10 let vegetariánkou.

„Veganství a celkově nenásilí k sobě i druhým se pojí i s filozofií ashtanga vinyasa jógy (resp. principem ahimsa, který patří mezi základní kameny této jógy). Troufám si říct, že to pak byla především jóga, která mi pomohla přejít z vegetariánství na veganství, neboť jen stěží lze cítit propojení s každou bytostí, když se svými volbami podílíte na jejich neuvěřitelném utrpení,“ vysvětluje Terka. Není to ovšem jediná disciplína, které se věnuje.

„Krom tohoto dynamického druhu jógy se se svým partnerem věnuji i akrojóze. Tato disciplína je kombinací jógy a partnerské akrobacie a pomáhá zejména zbavovat se strachu, posilovat sebedůvěru a prohlubovat pouto mezi partnery. Možná jste měli příležitost zahlédnout nás na nějaké akci Vegan Sport Clubu nebo na tréninku na Letné či ve Stromovce. Kombinace veganství a jógy mi dává radost ze života, sílu pomáhat druhým a v neposlední řadě mě naučila mít ráda sebe samotnou.“

7. Klára Kašparová – Skateboarding

Klára Kašparová skateboarding

Veganka jsem skoro 3 roky. Jezdím víc jak polovinu svého života. Skejt je pro mě sportem, odpočinkem a hlavně zábavou. Může to být i jen dopravní prostředek, ale taky cosi, kde překonáváš sama sebe! Je to volnost, děláš na co máš zrovna chuť,“ říká o skateboardingu nadšená Klára. Můžete se na ní podívat ZDE.

8. Barbora Kožnarová: Skyrunning

Bára Kožnarová

Veganka jsem asi 3 roky. Věnuji se běhání, konkrétně skyrunningu, což jsou závody v horách s vysokým převýšením. Vzdálenosti od půlmarotonu po ultramaratony. Baví mě na tom překonávání sebe sama, vycházení z konformní  zóny, pocit naprosté svobody při pohybu v nádherném prostředí hor a nezávislost na ničem jiném, než mé vlastní síly a vytrvalosti.

 

Leave a Comment