Vegan na cestách: Řím

Pokud vaše kroky zamíří do Říma, tak jako vegani nebudete zklamáni. Italská metropole nabízí nejen k mnoho k vidění, ale i k pojídání. Navíc můžete improvizovat a místní vám rádi poradí.

„Si, vegano.“ A máte vystaráno. V turistických oblastech jsem se bez problémů dorozuměla anglicky a v restauracích mi vždycky vysvětlili, z jakých jídel v menu si můžu vybrat. Větší obchody nemůžu zhodnotit, neb po celodenním chození jsme měli energii zapadnout tak maximálně do našeho malého nonstop Carrefouru u hostelu. Co byste tedy jako vegani měli rozhodně navštívit? Lov za rostlinnými delikatesami jsem pro větší přehled rozdělila do dnů.

  1. den – Hříchy Vatikánu

Ne každý má nervy na to stát několikahodinovou frontu na Sixtínskou kapli. Ale aspoň nakouknout na náměstí sv. Petra je základ a v přilehlých uličkách navíc narazíte na bizarní merch s papežem Františkem, či si rovnou můžete nakoupit 10 růženců za cenu osmi.

Zásadní je ale fast food restaurace Flower Burger o několik bloků dál. Jejich burgery se rozplývají na jazyku. Základ tvoří křehká obarvená houstička (černá, růžová, zelená). Uvnitř je placka z cizrny, tofu či seitanu, záleží na vašem výběru. Dále je v pečivu čerstvý salát, rajčata, houbová omáčka, bylinky, špenát a čedar. Jako příloha domácí hranolky, majonéza a kečup.

flower-burger-2-6212

                                                                          Sem chodí hřešit i papež František. 

Chuť byla naprosto vynikající a klidně bych na jejich burgery chodila 2x denně. Jenom pozor, pokud si k jídlu objednáte vínko. Místo sklenky dostanete půllitrovou flašku.

burger-menu-flowerburger

                                                                                            Vybere si každý! 

Cenově se burgery pohybují od 9 – 11 euro, za hranolky si připlatíte dvě eura. 16 euro zaplatíte za menu s výše zmíněnou lampou vína. Nicméně ten gastronomický zážitek stál za to.

Večer následoval nákup v obchodě, kde má Carrefure svoji vlastní značku 100% vegetable. Nabízí tofu stripsy, seitan, tofu plátky a burgery za cenu 3- 4 eura. Má i velký výběr rostlinných mlék – průměrně za 2, 5 eura. Kromě toho v obchodech najdete nám známou italskou značku Valsoia. Kromě zmrzlin ale firma nabízí i jogurty a sušenky.

34442894_10215833375445743_6866566341571117056_n

                                                                                   Rychlý nákup v nonstopu 

Pokud zrovna nechcete strávit celý večer s překladačem v obchodě, stačí si projet obaly. Na mnohých už jsou nápisy „Vegan ok,“ apod.

  1. den – Pizza Time!

Druhý den byl znamení chození, chození, pití pressa, chození, házení mincí do fontány di Trévi, pressa a dalšího chození. Na jídlo jsme se dostali pozdě a vzhledem k lokalitě (centrum) jsme nepohrdli special offer nabídkou pro turisty. V ceně 13 euro byla bruschetta dle vlastního výběru, pizza a sklenka pití. Takže rajčatová bruschetta, vegetariana pizza bez sýra a sklenka červeného to jistila. Gastronomický zážitek to nebyl, ale menu splnilo svůj účel!

  1. den – Sýrová laboratoř

Třetí byl odpočinkový a sváděl k courání v uličkách, popíjení kafe a procházení v parcích. V plánu byla také návštěva veganské sýrové laboratoře Dall’Albero. Během jejího hledání jsme se ztratili a prázdná bříška zachránila sympatická porce špaget v restauraci A Casa di Alice Spaghetteria, kde měli na výběr zhruba 5 veganských jídel. Moje těstoviny (špagety se vynikající pečenou zeleninou v olivovém oleji) stály 11 euro.

34338815_10215833374885729_4054709015895080960_n

                                                     Nedat si špagety v Itálii by byl gastronomický zločin! 

Poté jsme narazili na správný směr a dostali se k kýženému bodu. Bohužel deset minut před zavíračkou, takže všechny tvrdé sýry a camemberty došli a my se musely spokojit s kešu natírkou à la ricotta. Ta nezklamala a na rozpečené bagetce chutnala famózně. Všechny sýry stály 5 euro.

sejra

                                                                                Tak přesně to jsem neochutnala. 

  1. den – Zkoumání hipsterské čtvrti

Na hipterské courání jsme si zvolili čtvrť Testaccio, kde z nejstarších římských jatek (ehm, ehm) vyrostlo kulturní centrum a trh. V místních uličkách najdete street art, galerie a muzea.

BeFunky-collage

A pokud zamíříte na trh Mercato di Testaccio, tak nevynechejte stánek Vegan Store, Box 83. Najdete tu široký výběr veganských produktů od salámů, sýrů, přes dezerty až po kosmetiku a potřeby do domácnosti. Na místě si také můžete dát skvělé panini složené podle vašich přání.

34380310_10215833374645723_795407520649707520_n

                                                                                                     Luxusní! 

V Římě hlady strádat nebudete a pokud si všechno naplánujete, tak nebude trpět ani vaše peněženka. I menší obchody jsou vybavené a obsluha je vstřícná.

Leave a Comment